مجله اینترنتی اسرار نامه سبزوار

اقتصاد   /   10 دي 1398   /   کد مطلب: 23373   /   بازدید: 396   /   نظرات: 2

با این بودجه، راه آهن سبزوار در سال 99 به کجا می رسد؟

با این بودجه راه آهن سبزوار در سال 99 به کجا می رسد
پایگاه خبری سبزوار دوربین در یادداشتی به موضوع اعتبار پیشنهاد شده برای راه آهن سبزوار - سلطان آباد در لایحه بودجه سال 99 پرداخته  رقمی که به نظر می رسد برخلاف انتظار و برخلاف وعده های مطرح شده از جانب نمایندگان شهرستان، پیشرفت موثری در این پروژه مهم زیربنایی غرب خراسان ایجاد نمی کند. 
 
متن کامل یادداشت سبزوار دوربین در ادامه منتشر می شود:
 
با این بودجه ، راه آهن سبزوار در سال 99 به کجا می رسد؟
 
🔺لایحه بودجه سال 99 کشور مدتی است توسط دولت به مجلس ارائه شده و نمایندگان در حال بررسی آن هستند تا در صورت موافقت با ارقام پیشنهادی دولت آن را به عنوان قانون بودجه سال آینده ایران به تصویب برسانند. در این بین مسلماً برای همه مردم دیار سربداران مهم است که بدانند، پروژه اتصال سبزوار به شبکه ریلی یا همان راه آهن سبزوار – سلطان آباد به عنوان مهمترین پروژه توسعه ای غرب خراسان رضوی چه سهمی از بوجه سال آینده کشور خواهد داشت.
 
🔺پروژه ای که مستقیما بر سرنوشت اقتصادی و اجتماعی بیش از 250هزارنفر از مردم ساکن در شهر سبزوار به عنوان بزرگترین شهر غرب خراسان و روستاها و مناطق اطراف آن تأثیر می گذارد. پروژه ای که از نظر بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران نبود آن عامل اصلی بسیاری از محرومیت های صنعتی، اقتصادی و اجتماعی در دیار سربداران بوده است و بنابراین از زیربنایی ترین پروژه های عمرانی این منطقه از کشور به شمار می آید.
 
🔺با بررسی لایحه بودجه 99 در می یابیم که دولت برای راه آهن سبزوار در سال آینده فقط 40 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته است. این در حالی است که چندی قبل خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی طی نامه ای رسمی که در رسانه های محلی غرب خراسان منتشر شد، میزان پیشرفت فیزیکی راه آهن سبزوار را تا کنون 35 درصد اعلام کرده و با بیان اینکه از سال 90 تا کنون  39 میلیارد تومان هزینه شده است، رقم مورد نیاز برای تکمیل این پروژه را 435 میلیارد تومان دیگر عنوان کرده بود و نکته مهم اینجاست که این رقم با حساب تورم سالانه کشور در سال آینده و سالهای بعد از آن بیشتر هم می شود.
 
🔺با این حساب اعتبار 40 میلیاردتومانی پیش بینی شده برای راه آهن سبزوار در لایحه بودجه سال 99 تقریبا یک دهم رقمی است که همین حالا برای تکمیل این پروژه نیاز است.
 
🔺این نشان می دهد که همین حالا به شدت نیاز به هنرنمایی آقایان حسین مقصودی و رمضانعلی سبحانی فر است که بتوانند برای کوتاه ترین پروژه ریلی کشور در حوزه انتخابیه شان که در طول 8 سال گذشته که بخش زیادی از آن در دوره مسئولیت خود این بزرگواران بوده است و فقط 35 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، اعتبار بیشتری را در بودجه سال 99 دریافت کنند. پروژه ای که حتی جزء مصوبات و وعده های سفر رئیس جمهور روحانی در اردیبهشت 97 هم بود و شخص رئیس جمهور قول تکمیل آن را به مردم سبزوار داد.
 
🔺حالا اگر قرار است طبق وعده های پیشین رئیس جمهور و نیز وعده های نمایندگان محترممان راه آهن سبزوار بالاخره تا سال 99 به بهره برداری برسد و کار آن به قرن بعدی نکشد، اعتباری که در واقع باید در بودجه سال آینده برای این پروژه در نظر گرفته شود، حدود 500 میلیارد تومان با حساب تورم سال آینده است، نه فقط 40 میلیارد تومان. 
 
🔺چهل میلیارد تومان تازه اگر تمام آن تخصیص داده شود، به معنی یک حرکت لاک پشتی است که بر این منوال حالا حالاها نمی توان به آمدن راه آهن به سبزوار دلخوش کرد و وعده های نمایندگان عزیزمان در این رابطه چیزی جز حرف های تبلیغاتی برای انتخابات اسفند 98 نیست.
 
🔺البته در این بین وظیفه رسانه های سالم و دلسوز، روشنگری و آگاهی بخشی به مردم است.
 
 

نظر شما؟
نام:
ايميل:
وب:
عدد روبرو:


نگاهی به اعتبار پیشنهادی راه آهن سبزوار در لایحه بودجه 99
پایگاه خبری سبزوار دوربین در یادداشتی تحت عنوان: «با این بودجه راه آهن سبزوار در سال 99 به کجا میرسد؟» به موضوع اعتبار پیشنهاد شده برای راه آهن سبزوار - سلطان آباد در لایحه بودجه سال 99 پرداخته رقمی که به نظر می رسد برخلاف انتظار و برخلاف وعده های مطرح شده از جانب نمایندگان شهرستان، پیشرفت موثری در این پروژه مهم زیربنایی غرب خراسان ایجاد نمی کند.
در بخش هایی از این متن آمده است:
با این بودجه، راه آهن سبزوار در سال 99 به کجا می رسد؟
مسلماً برای همه مردم دیار سربداران مهم است که بدانند، پروژه اتصال سبزوار به شبکه ریلی یا همان راه آهن سبزوار – سلطان آباد به عنوان مهمترین پروژه توسعه ای غرب خراسان رضوی چه سهمی از بوجه سال آینده کشور خواهد داشت.
با بررسی لایحه بودجه 99 در می یابیم که دولت برای راه آهن سبزوار در سال آینده فقط 40 میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته است. این در حالی است که چندی قبل خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی طی نامه ای رسمی که در رسانه های محلی غرب خراسان منتشر شد، میزان پیشرفت فیزیکی راه آهن سبزوار را تا کنون 35 درصد اعلام کرده و با بیان اینکه از سال 90 تا کنون 39 میلیارد تومان هزینه شده است، رقم مورد نیاز برای تکمیل این پروژه را 435 میلیارد تومان دیگر عنوان کرده بود و نکته مهم اینجاست که این رقم با حساب تورم سالانه کشور در سال آینده و سالهای بعد از آن بیشتر هم می شود.
با این حساب اعتبار 40 میلیاردتومانی پیش بینی شده برای راه آهن سبزوار در لایحه بودجه سال 99 تقریبا یک دهم رقمی است که همین حالا برای تکمیل این پروژه نیاز است و به معنی یک حرکت لاک پشتی است که بر این منوال حالا حالاها نمی توان به آمدن راه آهن به سبزوار دلخوش کرد
این نشان می دهد که همین حالا به شدت نیاز به هنرنمایی آقایان حسین مقصودی و رمضانعلی سبحانی فر است که بتوانند برای کوتاه ترین پروژه ریلی کشور در حوزه انتخابیه شان اعتبار بیشتری را در بودجه سال 99 دریافت کنند.

10 دي 1398 - ساعت 17:15

نوبت مردم /
کمتر از دو ماه دیگر تا انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند 98 باقی مانده است و هر چه به این رویداد نزدیک تر می شویم ضرورت انتخاب بهترین نامزد از بین حدود 80 کاندیدایی که در این دور از حوزه انتخابیه سبزوار بزرگ ثبت نام کرده اند، بیش از پیش احساس می شود.
شاید یکی از اولین شروطی که باید در نظر بگیریم، انتخاب نمایندگانی باشد که به قصد رأی آوردن با احساسات مردم بازی نکنند و مردم را با وعده های زیبا اما محال فریب ندهند.
مثلا دو سال قبل یکی از نمایندگانمان وعده راه اندازی کارخانه خودروسازی در سبزوار را مطرح کرد! و رسانه های حامی او هم تا مدت ها روی این وعده مانور دادند و همه جا حرف آن را به عنوان یک دستاورد مهم مطرح کردند. در آن زمان گفته می شد این کارخانه ظرفیت تولید 120 هزار خودرو در سال را خواهد داشت و برای 2 هزارنفر جوان سبزواری شغل ایجاد خواهد کرد.
حالا که رسانه ها در آخرین ماه های این دوره مجلس به سراغ ایشان رفته اند تا ببینند وعده های زیبا و تبلیغات تیم رسانه ای جناب نماینده در این زمینه به کجا رسیده، می گوید: اجرای این پروژه به علت تحریم های ظالمانه به تأخیر افتاده است.
بله درست است تحریم های ظالمانه سالهاست که گریبان اقتصاد کشور ما را گرفته است، ولی کشور تعطیل نشده و نمی شود و بنابراین در چنین شرایطی به نمایندگان و مسئولانی نیاز داریم که بتوانند در زمان تحریم ها نیز با درک درست موقعیت و طرح ایده های منطقی و برنامه ریزی صحیح دستاوردهای مثبت داشته باشند و مفهوم ارزشمند اقتصاد مقاومتی را جامعه عمل بپوشانند. وگرنه اینکه تحریم ها مانع بسیاری از فعالیت های اقتصادی می شود را امروز هر شهروند عامی ای در ایران نیز می فهمد و ما انتظار داریم نمایندگانمان چنان بینش عمیق و تحلیل درستی از موقعیت داشته باشند اگر هم وعده ای را می دهند، همان اول همه جنبه های ریز و درشت آن را سنجیده باشند و با اطمینان به اینکه تحقق این وعده قطعی است آن را رسانه ای کنند. تا خدای نکرده اینطور به نظر نرسد که هدف ریشخند کردن مردم سبزوار و سوءاستفاده از نقطه ضعف آنان در رابطه با بیکاری و عدم وجود صنایع مادر در منطقه است تا بلکه رأی و محبوبیتی برای فرد نماینده در انتخابات بعدی به همراه آورد.
مورد بعدی تشخیص درست اولویت هاست. یک نماینده علاوه بر اینکه باید واقع نگر باشد و اهداف و وعده های خود را بر مبنای آنچه واقعا می تواند به انجام برساند، استوار کند، باید اولویت ها را نیز به درستی بشناسد. در طول سالهای گذشته به هرحال بعضی امتیازات برای سبزوار اخذ شده و تعدادی پروژه ها در این شهر اجرا شده است. مثلا راه اندازی دانشکده نفت و پتروشیمی در دانشگاه حکیم سبزواری یکی از این موارد است که در دهه گذشته توسط یکی از نمایندگان وقت به سبزوار آمد. اما هر کس برای اولین بار اسم دانشکده نفت و پتروشیمی را در سبزوار می شنود، تا مدت ها باور نمی کند و گمان می کند دارند با او شوخی می کنند. آخر شهری که نه یک چاه نفت دارد، نه یک پالایشگاه، نه یک پتروشیمی و ... و هزاران کیلومتر نیز با شهرها و مناطق نفتی کشور فاصله دارد، ایجاد دانشکده نفت و پتروشیمی در آن طبق کدام آمایش سرزمینی و کدام ضرورت و کدام مناسبتی اتفاق افتاده است؟ آیا برای سبزوار راه اندازی دانشکده ای نظیر کشاورزی، صنایع غذایی، دامپزشکی، گردشگری، تاریخ و باستان شناسی و حتی دانشکده صنایع و معادن مناسبت تر نبود؟
در واقع نمایندگان باید علاوه بر جنبه ملی کارشان که وضع قوانین و نظارت بر اجرای صحیح آن در تمام کشور است، در حوزه انتخابیه خود نیز به درستی ضرورت ها و نیازهای زیرساختی را تشخیص دهند و اگر قرار است در مقیاس محلی نیز پیگیر اجرای بعضی پروژه ها باشند، سراغ اصلی ها و اساسی ها بروند. به طور مثال در سبزوار تقریبا هر کسی می داند یکی از اصلی ترین موانع توسعه صنعتی و اقتصادی بسیاری از شهرها و روستاهای غرب خراسان در دهه های گذشته محرومیت از راه آهن سراسری بوده است. مسیر ریلی به عنوان زیرساخت مهمی است که خصوصا در استقرار صنایع مادر و حمل و نقل آسان و ارزان محصولات صنعتی، کشاورزی و معدنی نقش موثری ایفا می کند.
اما در این سالها متاسفانه نمایندگان و دیگر مسئولان اجرایی سبزوار کمترین توفیق را در زمینه اجرای این پروژه مهم زیرساختی داشته اند. به طوری که اخیرا از سوی معاون وزیر راه و شهرسازی پیشرفت فیزیکی این پروژه بعد از این همه سال فقط 35 درصد اعلام شده است.
پروژه زیرساختی دیگر نیروگاه برق سبزوار است که آن هم پیشرفت محسوسی نداشته و در حالیکه حالا باید شاهد بهره برداری از آن می بودیم تازه نمایندگانمان از ورود بعضی تجهیزات مورد نیاز آن تا دو ماه دیگر خبر می دهند. درست است در همین سالها بعضی پروژه های دیگر در سبزوار به بهره برداری رسیده اند، اما واقعا چرا راه آهن و نیروگاه برق و یا بزرگراه ترانزیتی سبزوار – قوچان کمترین پیشرفت و کمترین توجه را دریافت کرده اند؟
آیا این نشان دهنده ضعف شدید نمایندگان و مسئولان اجرایی شهرستان در شناخت اولویت ها نیست؟ یعنی اگر توانی هم برای انجام و به ثمر رسانیدن برخی پروژه ها دارند، آن توان را در راستای اولویت ها به کار نمی گیرند.
بنابراین به نمایندگانی نیاز داریم که هم درک درستی از واقعیت داشته باشند و هم اولویت ها را به درستی بشناسند و تعقیب کنند. مجلس خانه خیال پردازی و شعار بافی نیست. محل واقع نگری و تدبیر و چاره جویی دردهای مردم در سطح ملی و محلی است. حال نوبت ما مردم است که تشخیص دهیم، در بین دو نماینده کنونی سبزوار که کارنامه کاریشان را در هشت و چهارسال گذشته دیده ایم و نیز حدود 80 نامزد دیگر که برای حضور در انتخابات آینده مجلس ثبت نام کرده اند، کدامیک بیشتر از بقیه این ویژگی ها را دارند؟

10 دي 1398 - ساعت 16:54

• عملکرد اسرارنامه را چگونه ارزیابی می کنید؟
تبليغات